تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : admin
حوزه : قائم شهر
شماره : 3756
تاریخ : ۱۱ دی, ۱۳۹۶ :: ۱۵:۵۸
مدیر کتابخانه عمومی قادی‌کلای قائم‌شهر عنوان کرد کتابخانه‌ای روستایی با 1450 عضو و لجبازی بچه‌ها برای رفتن به کتابخانه

مدیر کتابخانه عمومی قادی‌کلای قائم‌شهر گفت: این کتابخانه دارای یک‌هزار و 450 عضو است و فکرش را نمی‌کردیم این‌همه مورد استقبال قرار بگیرد و حتی اکنون بچه‌هایی داریم که برای آمدن به کتابخانه و خواندن کتاب لجبازی می‌کنند.

مهلا یعقوبی اظهار کرد: کتابخانه روستای قادی‌کلا از توابع قائم‌شهر در سال 76 در یک مکان قدیمی تأسیس شد و پس از مدتی با همکاری دهیاری و شورا مکانی استیجاری با شرایط بهتری برای آن در نظر گرفته شد.

وی افزود: چند سال پیش بود که از سوی خانواده شهید حسینعلی رستگار یک قطعه زمین خریداری و به ساخت کتابخانه اختصاص داده شد، این کتابخانه یک فضای فرهنگی زیبا است که در کمتر روستای کشور چنین کتابخانه شکیلی ساخته شده است.

مدیر کتابخانه عمومی قادی‌کلای قائم‌شهر گفت: در سال 95، ساختمان جدید کتابخانه این روستا افتتاح شد، قادی‌کلا از روستاهای دوستدار کتاب است در دهه هفتاد نقد کتاب شازده کوچولو در کتابخانه همین روستا برگزار شد، برای نخستین‎بار شونیشت کتاب را راه‌اندازی کردیم.

این مدیر جوان با ابراز خرسندی از همت دهیار و شورای اسلامی روستای قادی‌کلا اظهار کرد: حتی برنامه معرفی کتاب در دفتر شورا یا دهیاری برگزار می‌شود، در نشست‌های کتابخوان و مسابقات کتابخوانی که در کتابخانه اجرا می‌شود نیز بیشتر اوقات حضور دارند.

یعقوبی ادامه داد: پایگاه بسیج روستا نیز فعالیت‌های ترویجی کتاب دارد، در مجموع کمتر برنامه فرهنگی و مذهبی است که در آن ترویج کتاب نباشد، در بزرگداشت‌ها، مسابقات و جشنواره‌ها نمایشگاه کتاب داریم، و در دیدار با خانواده شهدا، امام جمعه و مدیران شهرستانی اگر قرار است هدیه‌ای تقدیم شود، از بسته‌های فرهنگی استفاده می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه کتاب 54 شهید قادی‌کلا که البته تعداد شهدای روستا اکنون به 58 شهید رسیده است، در بیشتر جلسات معرفی می‌شود، اظهار کرد: آقایان یداللهی، آقاجانپور و عنایتی، نویسندگان شاخص این روستا هستند و تعداد دیگری از شاعران و نویسندگان قادی‌کلایی داریم که در روستا ساکن نیستند.

مدیر کتابخانه عمومی قادی‌کلا گفت: این کتابخانه با بهره‌مندی از 9 هزار و 949 نسخه و 8 هزار و 473 عنوان کتاب، یک‌هزار و 450 عضو دارد که بیشتر آنها فعال و دارای مدرک دیپلم هستند.

وی درباره چهارمین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب اظهار کرد: بودن این مسابقات بسیار خوب است، در سال 94 برای نخستین‌بار در مسابقات شرکت کردیم، با روال آشنایی نداشتیم، امسال نیز آثار و مستنداتی از فعالیت‌های فرهنگی با محوریت کتاب را به دبیرخانه جشنواره ارسال کردیم.

یعقوبی ادامه داد: خودم به شخصه و دهیار و شورا به این قضیه توجه نکردیم که با اقدامات فرهنگی، یک فضای رقابتی برای شرکت در مسابقه ایجاد کنیم، تمام تلاش خود را صادقانه بر روی کیفیت‌بخشی و ترویج فرهنگ مطالعه صرف کردیم و تا حدود زیادی موفق بوده‌ایم.

مدیر کتابخانه عمومی قادی‌کلا تصریح کرد: با توجه به فضای زیبای کتابخانه با دارا بودن آب‌نما و حوض و صندلی‌های بتنی گوشه حیاط که با کمک شورا و دهیاری ساخته شده است، هر رهگذری حتی برای عکس‌گرفتن هم که شده وارد کتابخانه می‌شود.

وی افزود: حتی مسافرانی که برای شرکت در مراسم خاص از راه دور به روستا می‌آیند وقتی فضای کتابخانه را می‌بینند ناخودآگاه وارد می‌شوند و بازدید می‌کنند، حتی یکی از دانشجویان تهران با حضور در کتابخانه، بعدها چندین جلد کتاب خوب به روستا اهدا کرده است.

یعقوبی بیان کرد: در حال حاضر بچه‌هایی داریم که برای آمدن به کتابخانه لج می‌کنند، مجلات کیهان بچه‌ها، رشد و پوپک طرفداران زیادی دارد، مبلغی که قرار است بچه‌ها بابت خرید مجلات بپردازند را شورا و دهیاری روستا تقبل کرده‌اند و حتی هزینه دیرکرد کتاب‌ها را نیز حساب می‌کنند.

وی در پایان گفت: فکرش را نمی‌کردیم که کتابخانه شهید رستگار به این خوبی پیشرفت کند و دوستداران زیادی داشته باشد، امیدوارم این روند ادامه پیدا کند و بچه‌هایی که امروز از یک کتابخانه کوچک روستایی دارای معلومات فراوان می‌شوند در آینده برای جامعه مفید بوده و خود از خیران و مروجان کتاب باشند./فارس

© 2019 تمام حقوق این سایت برای پایگاه خبری مازند پلاس محفوظ می باشد.