دوشنبه ۲۸ آبان, ۱۳۹۸

مقالات مرتبط

خروج طرح های بنزینی از دستورکار مجلس ۲۷ آبان, ۱۳۹۸ درآمد ٣١ هزار میلیاردی با اصلاح نرخ بنزین ۲۶ آبان, ۱۳۹۸ خدمت صالح ۲۶ آبان, ۱۳۹۸ ازدواج مجدد ناصر محمدخانی نقل محافل مجازی شد +عکس ۱۷ آبان, ۱۳۹۸
نظرات

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. 1

  یاسر محسن پور

  نکته بسیار مهم در زمینه طرح هسته مرکزی شهر ، تبیین مجدد اهداف آن برای مدیران و سیاستگذاران شهری قائمشهر است چراکه پس از تقریبا یک دهه و نیم از نمایش این طرح ، مدیران شهری همچنان در سرگیجگی فیزیکالیستی و تفکر مهندسی نسبت به موضوع شهر و چارچوب های تعریف کننده آن بسر می برند.
  شاید لازم باشد ابتدا تعریف شهر برای مدیران بازتعریف شود.
  استفاده تجاری از فضای عمومی – به عنوان مهمترین جنبه حق بر شهر (در تعریف هنری لوفوری آن) – آن را به فضای شبه عمومی تبدیل نموده و هنجارهای ارزشی اخلاقی مترتب بر عرصه های همگانی را کاملا در سیطره چارچوب های نئولیبرالیستی قرار می دهد. از این منظر ، نفع حداکثری و عمومی از فضای عمومی ، در بهترین برآیند آن ، تبدیل به نفع حداکثری بورژوای شهری فرادست -که صاحبان فضاهای تجاری خواهند بود – در مقابل نفع متوسط طبقه متوسط شهری قائمشهر در استفاده از فضای مرکزی شهر خواهد شد. این انگاشت از فضاهای شهری، کاملا نشان دهنده ریشه های قدرتمند تفکر کاسب کارانه ، کالبدی ، غیر دموکراتیک و منفعت طلبانه مدیران شهری است. این رویکرد به مساله فضای عمومی ، در جهان با شکست مواجه شده و مطمئنا به نارضایتی شهروندان در استفاده از آن در دراز مدت منجرخواهد شد.
  علاوه بر نقد جامعه شناسانه و اقتصاد سیاسی فوق ، می بایست به نقد محیطی آن نیز اشاره کنم: به اختصار می بایست تاکید شود که رویکرد استفاده از فضای زیرسطحی در اقلیم مرطوب خزری کاملا با اصول طراحی اقلیمی در تضاد بوده و موجب اتلاف و هرز رفت انرژی و متعاقبا تضعیف سرمایه اقتصادی شهر قائمشهر خواهد شد.
  بهترین عمل و مواجهه با هسته مرکزی شهر قائمشهر ، ساده اندیشیدن و دموکراتیزه کردن این فضای شهری است و لذا می توان با تغییر رویکرد و نگرش ، به تبدیل نمودن این فضا به یک عرصه ممتاز عمومی ، که اساسا با مشارکت ذینعان استفاده کننده از آن کمترین بار مالی را به مدیریت شهری تحمیل می نماید ، دست زد.

  پاسخ

تمام حقوق این سایت متعلق به مازند پلاس می باشد . طراحی شده توسط مازندپلاس